Home / Aktualności Adams / AdamS – Letnie okno

  AdamS – Letnie okno

  Koniec roku szkolnego jest oficjalnym rozpoczęciem lata. Wakacyjne upały to doskonała okazja do wypoczynku nad jeziorem, wyjazdu na dłuższą wycieczkę czy czytanie książki w domowym zaciszu. Letnia pogoda może być niejednokrotnie uciążliwa i tak jak częste burze występujące w tym okresie, tak samo upały mogą wpłynąć na nasze samopoczucie. Cyrkulacja powietrza oraz bezpieczeństwo naszego domu zależą w dużej mierze od naszych okien oraz tego jak z nich korzystamy.

  Letni chłodek nie zawsze jest dobry

  Pierwszą rzeczą o jaką martwimy się w lato,  to dostęp do ożywczego chłodnego powietrza. Na noc otwieramy okna by odświeżyć sypialnię, jednak za dnia nie jest to już dobrym pomysłem. Słoneczny żar który wdziera się przez okna do naszego mieszkania ze zdwojoną siłą, a niebezpieczne przeciągi mogą doprowadzić nas do choroby lub stać się przyczyną uszkodzeń w naszym domu. Musimy temu przeciwdziałać.  Siła ciągu powietrza może z łatwością i do tego z dużą siłą zatrzasnąć drzwi między pokojami. Wyszczerbione zamki i pęknięte szyby drzwi są efektem otwartego na oścież okna. Czy są jakieś alternatywy pomagające nam cieszyć się, a nie męczyć w wakacyjnym upale? Jest na to antidotum.  Pomijając wiatraki i klimatyzację, możemy wyposażyć swój wymarzony dom w odpowiednie rolety zewnętrzne. Promienie słoneczne już  nie będą bezkarnie penetrowały naszych pomieszczeń, zwiększając tym samym  ich temperatury. Rolety zewnętrzne, zapewniają całkowite zaciemnienie  pokoju, nadając  tym samym odpowiedni klimat. Wewnętrzne rolety, lub zasłony są półśrodkiem w walce z upałem, ponieważ ciepło zewnętrzne już jest wewnątrz, powodując iż pomieszczenia są dość  mocno  nagrzane. Dodatkowa warstwa w postaci zasłon może być nie tylko estetycznym dodatkiem. To kolejna bariera zatrzymująca rozgrzewające promienie.

  Bzyczenie pod sufitem, co za przyjemność  

  Kolejnym problemem, z jakim musimy zmagać się w lato, to wszędobylskie muchy, pszczoły, osy, szerszenie i inne owady, wdzierające się celowo lub przez przypadek do naszego domu, a tego nie lubimy. Często latem  otwarte  lub uchylone  na oścież okno nie zniechęci insektów do pozostawienia nas w spokoju. Lekko rozwarte  okno zdecydowanie zmniejszy napływ małych intruzów, które nie są nam pożądane. Doskonałym rozwiązaniem będzie ramkowa moskitiera, zamontowana na oknie do ościeża . Specjalna transparentna siatka zatrzyma nawet małe meszki i pozwoli cieszyć się nam oknem, otwartym po zmroku bez potrzeby gaszenia światła. Jest to bardzo dużą zaletą. Zapobiegamy dzięki temu różnego rodzaju ukąszeniom i bzyczeniu budzącemu nas w nocy, oraz przeszkadzające nam za dnia.  Moskitiery zewnętrzne mogą występować  w postaci stałej siatki,  lub rolowanej  w kasecie.

  Projekt na chłodno

  W walce o wakacyjne wytchnienie musimy przede wszystkim zacząć od podstaw. Projekt domu jest najbardziej determinującym aspektem w kontekście temperatury domu. To po jakiej stronie mamy okna, w jakim miejscu położone jest nasze domostwo będzie rzutowało na całościowy wykres temperatury przez wszystkie pory roku. Zwrócenie uwagi na odpowiednio rozmieszczone okapy, zadaszenia lub balkony, osłoni nas przed nadmiernym nasłonecznieniem gdy słońce lać będzie z góry żar. W efekcie nawet w przypadku dużych przeszkleń nie musimy stosować osłon okiennych.

  Ożywcze rośliny

  Niebagatelnym czynnikiem redukującym temperaturę w naszym mieszkaniu, jest ilość roślin jaką posiadamy w nasłonecznionym pomieszczeniu. Pięknie zielone paprotki to nie tylko wystrój naszych parapetów i przyjemna dla oka roślinka. Przede wszystkim to organizm oczyszczający powietrze dzięki umiejętnemu przetwarzaniu promieni słonecznych i dwutlenku węgla. Kilka doniczek rozstawionych w okolicy okna sprawi że upał delikatnie zelży. Do tego celu doskonałe są wcześniej wspomniane paprocie. Te prehistoryczne rośliny znane są ze swojej doskonałej efektywności w produkcji tlenu, dodatkowo delikatnie wytłumią nasze pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że rośliny to także odpowiedzialność. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu naszych podopiecznych. Zadbajmy o to szczególnie gdy wyruszymy w dłuższą podróż.

  Bezpieczeństwo domu zacznij od okna

  Dbanie o chłód w Twoim domu jest kwestią bardzo istotną, lecz nie może przesłonić bezpieczeństwa domu. Pamiętajmy że lato to również gwałtowne burze. Dlatego niezmiernie ważne jest sprawdzenie czy nasze okna są zamknięte bądź delikatnie rozszczelnione. Zapominalstwo może kosztować nas zalany parapet i parkiet, czy co gorsza wyszczerbione okno. Dlatego sprawdźmy wszystkie okna, szczególnie dachowe czy zostały zabezpieczone. Nasz dłuższy wyjazd może przyciągnąć również uwagę złodziei. To właśnie otwarte okna zachęcają rabusiów do wtargnięcia do naszego miru domowego. Okna antywłamaniowe zapobiegną włamaniu, ale tylko wtedy gdy korzystamy z zamontowanych mechanizmów.