Dom pasywny cechuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania pomieszczeń. Stąd nastała konieczność montowania ciepłych energooszczędnych okien, które spełniają odpowiednie normy w tym kontekście.
Kiedy i dlaczego budynek osiąga standard domu pasywnego ?, jeżeli jego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/(m²*rok).W celu porównania, domy energooszczędne potrzebują do 40 kWh/(m2*rok).
Ważne współczynniki, czyli Uw i g w naszym domu
Dobre okno w budynku pasywnym nie tylko ogranicza straty ciepła, ale także wykorzystuje ciepło słoneczne do ogrzania pomieszczeń. Musi spełniać normy wymagane przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, czyli posiadać następujące parametry: ⦁ współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie wyższy niż 0,8 W/m2K ⦁ współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g minimum 60 % Takie normy spełnia na przykład okno AdamS Passiv-line PLUS, które uzyskuje współczynnik Uw=0,7 W/m2K, przy pakiecie trzyszybowym o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Przestrzenie między szybami wypełnia gaz (argon), natomiast w komorach profili są zastosowane kształtki styropianowe i piana poliuretanowa. Jest to innowacyjne rozwiązanie podnoszące izolacyjność termiczną okna.
Jak rozplanować okna w domu pasywnym
Po stronie południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej, powinno być jak najwięcej przeszkleń. Im większe okna zostaną tam zamontowane, tym większe będą zyski energii z promieniowania słonecznego. Co istotne, duże przeszklenia powinny mieć jak najmniej podziałów, ponieważ każdy podział pogarsza współczynnik przenikalności ciepła całego okna Uw i powoduje straty ciepła. Czemu tak się dzieje? Ponieważ szyby lepiej izolują termicznie niż profile. Dla przykładu w oknie AdamS Passiv-line PLUS współczynnik Ug, czyli przenikalności cieplnej szyb wynosi 0,5 W/m2K, natomiast Uf (współczynnik profili) to 0,9 W/m2K. Zatem obowiązuje zasada, że im mniejszy jest udział powierzchni profili w oknie, tym współczynnik przenikania ciepła całego okna będzie niższy, a więc lepszy.
Od strony północnej okien powinno być jak najmniej, bowiem będą one generowały straty ciepła.
Ciepła ramka dystansowa, co to takiego ?
Szczególnie w domu pasywnym ważna jest maksymalna redukcja mostków termicznych, a więc miejsc, przez które ucieka ciepło. Dlatego tak istotna jest odpowiednia ramka dystansowa w oknie, odpowiadająca za mostki cieplne na styku szklenia z profilem. Ramka jest wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej – z tworzywa sztucznego lub bardzo cienkiego metalu, np. aluminium. Standardowa ramka dystansowa z aluminium ma liniowy współczynnik przenikania ciepła φ = 0,07 W/(m2K). Ciepłe ramki z tworzyw sztucznych mają współczynnik φ = 0,04, a najcieplejsze nawet 0,031.
Osłony na okna, czy warto ?
W słoneczne dni duże przeszklenia pozyskują energię, ale gdy jest pochmurno mogą powodować straty ciepła. Stąd konieczność montowania na oknach osłon, takich jak żaluzje, rolety czy ekrany, które będą ograniczać ucieczkę ciepła na zewnątrz, oraz dodatkowo chronić domowników przez przed niepożądanymi gośćmi.