Home / Aktualności Adams / AdamS – Zatrzymaj hałas dzięki oknom

  AdamS – Zatrzymaj hałas dzięki oknom

  Hałas głównej ulicy, bliskość nocnego klubu czy fabryki mogą skutecznie zakłócić spokój naszego zacisza domowego. Ale nie trzeba aż tak skrajnych przypadków by odczuć, że ruchliwe życie w mieście jest bardzo hałaśliwe. To dzięki ciszy się skupiamy, w ciszy zasypiamy i relaksujemy się. O ciszę coraz trudniej w dynamicznie zmieniającym się środowisku urbanistycznym. Nowe wyzwania musiały spotkać się z odzewem nowoczesnych technologii i rozwiązań pozwalających tłumić nadmierne natężenie dźwięku. I to właśnie dźwiękoszczelne okna stały się doskonałą barierą chroniącą mieszkańców Twojego domu przed hałasem.

  Niezdrowy dźwięk

  Słuch jest tym zmysłem, który jako jedyny jest aktywny całą dobę – nawet kiedy śpimy, często jako pierwszy ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, jest nośnikiem miłych wspomnień gdy w ucho „wpada” ulubiona piosenka, czy głos ukochanej osoby. Gdzie jest zatem granica dźwięku neutralnego a szkodliwego? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak głównym wskaźnikiem jakim mierzymy hałas jest przede wszystkim natężenie dźwięku. Jako że głośność dźwięku jest pojęciem względnym, natężenie jest fizyczną miarą tego jak „mocny” jest dźwięk. Najbardziej widoczne i najszybciej obserwowane objawy związane z ekspozycją na hałas to zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie koncentracji i zdolności do nauki, zaburzenia orientacji, drażliwość, ból głowy, szumy w uszach. U dzieci może wystąpić niepokój, zagubienie, płacz.

  Kiedy dźwięk szkodzi

  Przy dźwiękach o wartości 35 decybelów możemy już zauważyć negatywny wpływ. Powyżej tego poziomu czyli około 70db pojawia się fizyczne zmęczenie układu nerwowego oraz zaburzenia snu. W miarę wzrostu natężenia dźwięku stopniowo zwiększa się nasza wydajność w pracy i pojawiają się problemy ze słuchem. Aż przy 130db dochodzimy do punktu trwałego uszkodzenia słuchu. Aby zobrazować przedziały natężenia dźwięku dla przykładu 35 dB reprezentuje słuchanie cichej muzyki; 70-80 dB to poziom głośności samochodu osobowego. Młot pneumatyczny to 100 dB, a 130 dB odzwierciedla hałas samolotu odrzutowego. Długotrwała ekspozycja na hałas sprawia, że się do niego adaptujemy- nie zmienia się jednak jego negatywny wpływ. Nawet jeśli jesteśmy w stanie słyszeć i komunikować się w naszym mieszkaniu czy miejscu pracy, hałas zmniejsza naszą produktywność i odbiera komfort przebywania w danym pomieszczeniu.